Aparat słuchowy — poznaj je, zaufaj im.

W trakcie ostatnich lat mojej pracy często przyszło mi się zmierzyć z licznymi pytaniami ze strony klientów na temat aparatów słuchowych. W związku z tym postanowiłam poświęcić drugi wpis na mojego poradnikowego bloga, by zamieścić odpowiedzi na część zagadnień.

Pierwsze, na co pragnę zwrócić uwagę, to odpowiedź na podstawowe pytanie — Czy aparaty słuchowe są potrzebne? Otóż tak! Główna ich funkcja to rehabilitacyjno-wspomagająca. Ma za zadanie poprawić komfort codziennego życia użytkownika oraz polepszyć nie tylko słyszenie, ale również mowę.

Wiemy o aparatach słuchowych od dawna, ale to dopiero w ostatnich czasach gwałtownej cyfryzacji, nastąpił w ich rozwoju przełom. Po drugie coraz mniejsze, wygodniejsze oraz bardziej precyzyjne, potrafią zagwarantować pozbycie się ubytków słuchu.

Po trzecie dobierając aparaty słuchowe od wielu lat, zauważyłam, że każdy z nich dopasowany jest indywidualnie do klienta. Ponadto, wśród wielu opcji na rynku, w szczególności dla osób krępujących się, istnieją aparaty, które będą całkowicie niewidoczne, nawet przy całkowicie odsłoniętym uchu.

Aparat słuchowy w trosce o rozwój dziecka

Szczególnie ważne jest dobranie aparatu słuchowego dla dzieci, zwłaszcza tych najmłodszych maluchów. Poprawne słyszenie jest jednym z warunków prawidłowego wykształcenia się mowy, dlatego w razie stwierdzenia ubytków, sugeruję niezwłoczny kontakt z protetykiem słuchu.

Odwiedzający Oto słyszę rodzice, często zastanawiają się, w jakim wieku ich dziecko powinno zacząć korzystać z aparatu słuchowego. Moja odpowiedź jest zawsze jedna i ta sama: Im wcześniej zostaną podjęte działania aparatowania i rehabilitacyjne, tym lepiej dla dziecka.

Wiele osób może nie być tego świadoma, ale aparaty słuchowe można dobierać, nawet dla najmłodszych niemowląt, na podstawie przeprowadzonych badań.

Oczywiście, przy dzieciakach niezwykle ruchliwych, pojawia się obawa, czy urządzenie nie zostanie uszkodzone. Jest to dość częste pytanie, z którym się spotykam, podczas mojej pracy, jednak jako protetyk rozwieję wątpliwości z nim związane. Otóż wiele aparatów słuchowych posiada stosowne zabezpieczenie, czyniąc je odpornymi na kurz, wilgoć, pył i zabrudzenia, zgodnie z najwyższymi i obowiązującymi standardami IP67 lub IP68.

Dlaczego warto? Korzyści z używania aparatu słuchowego

Jestem świadoma, że dla wielu osób, korzystanie z aparatu może wydawać się czymś, co odbiega od normy, którą wszyscy znają i przyjmują. Zwłaszcza jeżeli są one nowym elementem w dorosłych latach pacjenta. Dla modelki prezentującej ubrania na wybiegu aparat słuchowy może wydawać się zaburzeniem estetyki. Z kolei dla biznesmena urządzenie może być przyczyną skrępowania na ważnym spotkaniu.

Nie mniej jednak współczesna technologia zapewnia opcje aparatów słuchowych wewnątrzkanałowych, które będą całkowicie niewidoczne dla osób postronnych. W związku z tym, czy naprawdę warto rezygnować z korzyści, jakie gwarantują używanie aparatu słuchowego?

Korzystając z aparatu, będziesz w stanie:

  • w rozmowie grupowej, zidentyfikować aktualnego rozmówcę;
  • zrelaksować się, podczas rozmowy, zamiast odczuwać zmęczenie;
  • usłyszeć wcześniej niesłyszane dźwięki, jak śpiew ptaków, szelest liści lub ciche głosy dzieci;
  • aktywnie uczestniczyć w spotkaniach;
  • usłyszeć pukanie do drzwi lub dzwoniący telefon od razu.

Nie odbieraj sobie tych wspaniałych możliwości słuchowych. Skontaktuj się z nami w Oto słyszę, a my otworzymy przed Tobą świat, który dotychczas był poza zasięgiem Twojego słuchu.

 

Prezentowane urządzenia to aparaty słuchowe, są to wyroby medyczne wspomagające słyszenie. Używaj ich zgodnie z instrukcją lub etykietą. 
Podmiotem prezentującym aparaty słuchowe jest Fundacja Oto Słyszę z siedzibą w Częstochowie.