Audiometria zabawowa dla najmłodszych pociech

Lata doświadczenia i praktyki utwierdziły mnie w przekonaniu, że audiometria zabawowa doskonale sprawdza się, podczas badań maluchów. Maluchy zazwyczaj stresują się badaniami u specjalisty. W myśl tego, prowadząc badania audiometrii tonalnej, postanowiłam wprowadzić element zabawy podczas wykonywanych badań w Oto słyszę.

Czym jest audiometria tonalna?

Na początku, parę słów o samej audiometrii tonalnej. Jest to metoda badania słuchu u dzieciaczków od 3 roku życia. Za cel badania przyjmuje się ocenę progu słyszenia, która pozwala określić, jaki jest rodzaj oraz stopień ubytku słuchu u dziecka.

Dlaczego badania prowadzę dla dzieciaków od 3 roku życia? Spowodowane jest to tym, że według przyjętych norm rozwojowych dziecko, dopiero wtedy nabywa zdolność aktywnego uczestniczenia w przeprowadzonym badaniu.

Wyniki całego badania prezentowane są w postaci krzywych, tak zwanego audiogramu, który obrazuje próg słyszenia u dziecka.

Przebieg badania audiometrii zabawowej

W Oto słyszę, mając na uwadze bezinwazyjność badań, korzystam z niezwykłego Audiometru Doctor Magic, który pozwala na osiągnięcie rzetelnych wyników. Badanie Audiometrii Zabawowej trwa około dwóch minut dla każdego ucha.

Dziecko, które siedzi w specjalnie wyciszonym pomieszczeniu ze słuchawkami na uszach, otrzymuje specjalny interaktywny ekran z fikuśnymi zwierzątkami. Zadaniem małego pacjenta polega na tzw. “zbadaniu” zwierzątek, poprzez naciśnięcie ich brzuszka i sprawdzeniu czy są zdrowe. Kiedy „piszczą” trzeba je wyleczyć, a jeśli nie wydają żadnego dźwięku to znaczy, że są zdrowe. Tego typu badanie przypadnie maluchom do gustu, ponieważ pomaga również wykryć problemy z motoryką słuchową.

Trzy kroki do badania słuchu:

Tak?

Dotknij szczęśliwe zwierzątko.

Nie?

Dotknij smutne zwierzątko i nałóż mu szalik.

Gdy wszystkie zwierzątka z danej grupy są zbadane, zaproś następne do poczekalni.

Z pomocą tego badania, łatwo jest również sprawdzić, czy dziecko zrozumiało, na czym polega sama zabawa. Jeżeli pociecha myli się, wydaje jej się, że usłyszała dźwięk, podczas gdy urządzenie nie wykonało jego emisji, nie jest możliwe przejście do badania kolejnych zwierzątek. W przypadku paru prób, jeżeli dziecko nadal będzie się mylić, badanie zostaje przerwane. Powodem zatrzymania pomiaru jest fakt, że albo nie zrozumiało zasad zabawy lub jest jeszcze niedojrzałe do tego typu badania.

Serdecznie zapraszam wszystkie zatroskane mamy, opiekuńczych ojców oraz kochających dziadków na zabranie pociech na badanie słuchu! Do zobaczenia w Oto słyszę, Małgorzata Urbańska.