Zapraszam na badania metodą audiometriii obiektywnej, której nazwa fachowa brzmi Audiometria Impedancyjna. Polega ona przede wszystkim na wykonaniu pomiaru ciśnienia w uchu środkowym, zmierzenia odruchów mięśnia strzemiączkowego oraz napięcia błony bębenkowej.
Jako metoda badania słuchu, jest jedną z najczęściej stosowanych, ze względu na niezwykle dużą dokładność podczas badania ucha środkowego.
W skład testów audiometrii impedancyjnej wchodzą:
Badanie pozwala na ocenę stanu drożności ucha środkowego, posiadając przy tym bardzo dużą wartość diagnostyczną. Warto przy tym zaznaczyć, iż sama audiometria impedancyjna należy do badań bezinwazyjnych oraz bezbolesnych.
Badanie wykonywane jest poprzez wprowadzenie od ucha pacjenta niewielkiej sondy, zakończonej dobraną do ucha specjalną nasadką na głębokość 3-5 mm. Ważne jest, by podczas diagnostyki osoba badania zachowała, jak najmniejszą ruchliwość.
Ponieważ badanie jest nieinwazyjne i bezbolesne, dlatego zaleca się je dla najmłodszych pociech. Najczęściej dedykowane jest dla dzieci, które cierpią na wadę wymowy, częste infekcje, bóle uszu, astmę, oddychanie przez usta, chrapanie, niedosłuchem, niedrożnością zatok, przerost trzeciego migdałka.
Badanie można nawet wykonywać, podczas snu maleństwa. Czyni to z niego świetne rozwiązanie dla niemowląt i małych dzieci, które mogą odczuwać niepokój, podczas jakichkolwiek wizyt lekarskich. Dzięki temu zatroskane mamy mogą być spokojne o zdrowie maluszka.
Tympanometria szerokopasmowa (wideband tympanometry, WBT) jest narzędziem diagnostycznym wchodzącym w skład audiometrii impedancyjnej. Jednym z jej kluczowych elementów jest bodziec akustyczny (tak zwany trzask) mieszczący się w zakresie od 226 Hz do 8000 Hz. Jest to odpowiednio modulowany i generowany sygnał, który pozwala na jednoczesny pomiar impedancji w pełnym zakresie. Daje to możliwość przeanalizowania tego, jak kształtuje się tympanogram dla wybranej przez siebie częstotliwości, bez konieczności zmiany ustawień urządzenia.
Jak to działa? Otóż cały sygnał szerokopasmowy jest analizowany równocześnie pod kątem absorbancji. Mikrofon znajdujący się w sondzie tympanometru, rejestruje, jakie częstotliwości uległy odbiciu, a które zostały pochłonięte przez struktury ucha środkowego. Otrzymany na tej podstawie wykres absorbancji w zakresie od 226 Hz do 8000 Hz. Daje to możliwość obiektywnej oceny dysfunkcji ucha środkowego.