Test
słuchu
Audiometria impedancyjna

Parę słów o badaniu

Zapraszam na badania metodą audiometriii obiektywnej, której nazwa fachowa brzmi Audiometria Impedancyjna. Polega ona przede wszystkim na wykonaniu pomiaru ciśnienia w uchu środkowym, zmierzenia odruchów mięśnia strzemiączkowego oraz napięcia błony bębenkowej.

Jako metoda badania słuchu, jest jedną z najczęściej stosowanych, ze względu na niezwykle dużą dokładność podczas badania ucha środkowego.

W skład testów audiometrii impedancyjnej wchodzą:

  • tympanometria, będąca pomiarem ciśnienia w uchu środkowym
  • pomiar odruchu z mięśnia strzemiączkowego
  • testy drożności trąbki słuchowej

Badanie pozwala na ocenę stanu drożności ucha środkowego, posiadając przy tym bardzo dużą wartość diagnostyczną. Warto przy tym zaznaczyć, iż sama audiometria impedancyjna należy do badań bezinwazyjnych oraz bezbolesnych.

Jak wykonywana jest Audiometria impedancyjna

Badanie wykonywane jest poprzez wprowadzenie od ucha pacjenta niewielkiej sondy, zakończonej dobraną do ucha specjalną nasadką na głębokość 3-5 mm. Ważne jest, by podczas diagnostyki osoba badania zachowała, jak najmniejszą ruchliwość.

  • Tympanometria, która jest pomiarem ciśnienia oraz oporu akustycznego, w uchu środkowym. Dokonywana jest poprzez zmianę ciśnienia w przewodzie słuchowym zewnętrznym w taki sposób, aby uzyskać takie samo jakie jest w uchu środkowym.
  • Badanie odruchu mięśnia strzemiączkowego, które następuje po podaniu bodźca o częstotliwościach 500, 1000, 2000 i 4000 Hz
  • Test drożności trąbki słuchowej poprzez umieszczenie sondy tympanometru w kanale ucha zewnętrznego, w celu zbadania wyjściowego ciśnienia w jamie bębenkowej. Badanie polega na zmianach i pomiarach ciśnienia poprzez akcje pacjenta takie jak zatkanie nosa, przełykanie śliny itp.

Audiometria impedancyjna dla najmłodszych

Ponieważ badanie jest nieinwazyjne i bezbolesne, dlatego zaleca się je dla najmłodszych pociech. Najczęściej dedykowane jest dla dzieci, które cierpią na wadę wymowy, częste infekcje, bóle uszu, astmę, oddychanie przez usta, chrapanie, niedosłuchem, niedrożnością zatok, przerost trzeciego migdałka.

Badanie można nawet wykonywać, podczas snu maleństwa. Czyni to z niego świetne rozwiązanie dla niemowląt i małych dzieci, które mogą odczuwać niepokój, podczas jakichkolwiek wizyt lekarskich. Dzięki temu zatroskane mamy mogą być spokojne o zdrowie maluszka.

Audiogram MAGIC sprawi, że dziecko nie jest już
pacjentem tylko lekarzem pomagającym zwierzakom.
Kliknij i zobacz szczegóły

Zapraszamy do Oto słyszę!

Dzięki bogatej ofercie i fachowej pomocy przy wyborze aparatu słuchowego z pewnością znajdziesz idealne rozwiązanie dla siebie oraz swoich bliskich. Niezależnie od kategorii wiekowej, uprawianego zawodu, hobby, czy upodobań w kwestii wyglądu aparatu.

Nasi partnerzy

Oto słyszę informuje, że świadcząc usługi korzysta z technologii przechowującej i uzyskującej dostęp do informacji w urządzeniu końcowym użytkownika, w szczególności z wykorzystaniem plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.zamknij