Badania ABR, których pełna nazwa z języka angielskiego brzmi Auditory Brain Response, można spotkać w Polsce pod terminem: Rejestracja słuchowych potencjałów pnia mózgu lub słuchowa odpowiedź pnia mózgu.
Główną metodą badawczą jest zarejestrowanie bioelektrycznej czynności powstającej na wyższych piętrach drogi słuchowej, które występują w odpowiedzi na bodźce słuchowe dostarczane do ucha.
Jest to jedno z najpopularniejszych badań słuchu, kompletnie nieinwazyjnych, które należy do grupy badań obiektywnych. Wywoływane jest ono, aby określić próg słyszenia pacjenta, czyli stopień ubytku słuchu, jak i również miejsca, w którym może wystąpić pewien rodzaj niedosłuchu, , na przykład: przewodzeniowy, odbiorczy lub mieszany.
Warto zaznaczyć, iż badanie ABR ma swoje granice, gdyż pozwala badać jedynie do natężenia około 100 dB nHL, natomiast błąd oceny progu słyszenia w metodzie wynosi 10 dB. W przypadku osób z niedosłuchami przekraczającymi 100 dB, należy wybrać metodę badania ASSR.
Badanie można przeprowadzić u niemowląt, małych dzieci i u osób dorosłych każdego wieku, w przypadku:
Zaleca się przeprowadzić badanie, podczas snu, ponieważ badani pacjenci — szczególnie Ci najmłodsi nie będą rozpraszani przez bodźce zewnętrzne. Są wtedy spokojni oraz nie poruszają się, co chroni wyniki badania przed negatywnym wpływem mogącym je zakłócić.
Po pierwsze, należy upewnić się, że dziecko zgłoszone na badanie, będzie mieć czyste przewody słuchowe.
Po drugie zalecane jest, aby dziecko przygotowywane do badania było zmęczone i śpiące. Dlatego w tym celu można wybudzić je przed zwyczajową godziną wstawania, a także opuścić jego ostatni posiłek, aby dziecko w momencie przybycia na badanie było głodne.
Po trzecie najlepiej, aby tuż przed samym pomiarem, rodzice nakarmili i uśpili malucha. Zwiększy to szanse na wykonanie całego badania, podczas snu fizjologicznego ich pociechy. Przed wykonaniem pomiaru rodzice wraz z dzieckiem zostaną wpuszczeni do gabinetu. Będą mogli wtedy na spokojnie przygotować maluszka do zaśnięcia. Jeśli dziecko ma swój ulubiony kocyk lub zabawkę, sugerujemy przywieźć je ze sobą, gdyż przyspieszy to proces badania.
W sytuacjach wyjątkowych lekarz może zdecydować o konieczności podania narkozy. W takiej sytuacji dziecko skierowane zostanie do placówki szpitalnej.
Badanie wraz z przygotowaniem trwa do 2 godzin i wykonywane jest w godzinach wieczornych. Ma to na celu łatwiejsze wprowadzenie małego pacjenta w sen fizjologiczny, który jest konieczny, aby wykonać poprawnie pomiar. W celu uzyskania informacji zapraszam do kontaktu telefonicznie lub za pomocą formularza kontaktowego.