WYŻSZE DOFINANSOWANIA APARATÓW SŁUCHOWYCH NFZ w 2023 roku

Chcesz zadbać o swój słuch, który się pogarsza z każdym dniem? Nie wiesz, jak zdobyć dofinansowanie? Chętnie podpowiemy, jak można dobyć refundacje na aparat słuchowy, który nie tylko skoryguje niedosłuch, jak również pomoże lepiej zrozumieć mowę. Czas zadbać o swoje bezpieczeństwo oraz komfort. Zmiana w refundacji aparatów słuchowych przez NFZ wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2023 roku.

Imponujące korzyści, wyższe dofinansowania na aparaty słuchowe. Będzie to lepsze i wygodniejsze udogodnienie dla pacjentów oraz ich rodzin. W 2023 roku mniej dopłacisz do nowoczesnego aparatu słuchowego, który poprawi Twój komfort funkcjonowania. Już teraz możesz skorzystać i zaoszczędzić pieniądze, a więcej skorzystać z refundacji. Podpowiadamy, kto może z nich skorzystać, która grupa wiekowa skorzysta najwięcej oraz jakie kryteria trzeba spełnić. Dla dorosłych dofinansowanie wynosi 2100 zł, z kolei dla dzieci to kwota aż 6 tysięcy złotych przy komplecie aparatów słuchowych. Zapłacisz praktycznie o 50% mniej niż w ubiegłym roku. Skorzystasz i oszczędzisz, zostaje 1000 zł w kieszeni. Teraz nie musisz już się zastanawiać nad wyborem aparatu słuchowego, ponieważ przy zakupie wartościowych aparatów słuchowych dopłacisz mniej. Pomagamy w załatwieniu wszelakich formalności, chętnie udzielimy informacji, jak zdobyć dofinansowanie i znów usłyszeć wyraźnie słowa swoich bliskich!

Więcej szczegółów poniżej.

Kto może ubiegać się o refundację na aparat słuchowy:

Dzieci i osoby uczące się do 26 roku życiarefundacja wynosi 3 000 zł na aparat słuchowy i  60 zł na wkładkę uszną, w tej grupie refundacja przysługuje na dwa aparaty słuchowe. WAŻNE! Niedosłuch musi przekraczać wartość 30 dB HL, refundacja przyznawana jest raz na 3 lata. Nie ma procentowego udziału własnego w zakupie, dofinansowany jest zakup dwóch aparatów.

Osoby z problemami słuchu po 26 roku życia – w tym przypadku refundacja na aparat słuchowy jest w kwocie 1 500 zł i 50 zł na wkładkę uszną, w tej grupie refundacja przysługuje na dwa aparaty słuchowe. WAŻNE! Niedosłuch musi przekraczać wartość 40 dB HL, refundacja przyznawana jest raz na 5 lat. Udział własny finansowania wynosi 30%, więc faktyczna dopłata z NFZ do zakupu 1 aparatu słuchowego wyniesie 1050 zł, zaś przy zakupie 2 wynosi 2100 zł.

Osoby z różnym stopniem niedosłuchu posiadające ubezpieczenie zdrowotne mogą skorzystać z refundacji na aparat słuchowy udzielony przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Kwota dofinansowania zależna jest od wieku pacjenta oraz dodatkowych uprawnień. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dn. 27 października 2022 roku wskazuje dwie grupy aparatów słuchowych oraz precyzyjnie określa limity finansowe ze środków NFZ tj.: wysokość odpłatności, kryterium refundacji czy limity finansowe urządzeń.

Refundacja aparatów słuchowych na przewodnictwo kostne:

Dzieci i młodzież do 26 roku życia – refundacja w kwocie 3 000 zł do każdego protezowanego ucha, refundacja raz na 3 lata.

Osoby po 26 roku życia – podwyższenie limitu o 1200 zł, wnoszą wkład w wysokości 30%, dofinansowanie przysługuje raz na 5 lat.

** Na bieżąco będziemy aktualizować wszystkie zmiany wprowadzane przez NFZ dot. wysokości refundacji na aparaty słuchowe dla osób dorosłych oraz dzieci. Szczegóły i pomoc specjalisty w salonie.