Dyskomfort życia, czyli pojawiające się ubytki słuchu

Słyszeć, a słuchać to dwie odrębne kwestie. Bezcenne chwile, nawet te słuchowe są do zapamiętania – szelest, brzdęk, śmiech, szept czy cichy chichot. Wrażenia zmysłowe są najważniejsze dla człowieka i powodują, że ma on chęć komunikować się ze światem.

 

Każda drobna zmiana, która powoduje dyskomfort, nie powinna być bagatelizowana. Pogarszający się słuch jest przyczyną braku dialogu z innymi, a nawet wycofanie się z życia towarzyskiego. Niestety wtedy człowiek traci pewność siebie, pogarsza się jego samopoczucie oraz jakość życia.

Upośledzenie słuchu to nic innego, jak mniejsza zdolność koncentracji, trudności w komunikacji z innymi, pogarszająca pamięć, dekoncentracja podczas rozmowy z innymi czy obniżony nastrój, senność, wycofanie się z życia i izolacja.

Czy wiecie, że pierwsze oznaki ubytku słuchu zauważają inni z naszego otoczenia? To nie my dostrzegamy problem, tylko ktoś z naszych bliskich lub znajomych. Powoli w przeciągu kilku lat pojawia się najpierw niedosłuch i ciągłe powtarzane pytań, podczas rozmowy. Jeżeli nie rozumiemy naszego rozmówcy przez telefon, próbujemy podgłośnić radio lub telewizor lub trudno nam się skoncentrować na rozmowie w miejscu publicznym to znak, że coś się dzieje z naszym słuchem.

Obalamy mit, że tylko osoby w podeszłym wieku z racji swojego wieku, mają problemy ze słuchem. To nieprawda, ubytki słuchu zdarzają się w każdym wieku. Według najnowszych badań to coraz więcej młodych osób ma problemy ze słuchem w znacznym stopniu. Przyczyną jest słuchanie głośno muzyki, korzystanie ze słuchawek, hałas, harmider płynący z otoczenia lub przebywanie nieustannie w głośnych pomieszczeniach.

Czynniki niedosłuchu mogą być różne, począwszy od medycznych, po genetyczne i te po prostu nieznane. Niestety to wpływa na relację międzyludzkie. Niedosłuch powoduje, że osoba niedosłysząca otrzymuje nieadekwatne odpowiedzi lub jej pytania pozostają bez odpowiedzi. Przez to, takie osoby czują się coraz bardziej ignorowane, nieszanowane i ograniczane w kontaktach społecznych.

Co ciekawe na świecie cierpi niecałe 10% osób w wieku 20-30 lat na ubytki słuchu, co utrudnia im życie w społeczeństwie. Tylko 35% wszystkich niedosłyszących jest w wieku emerytalnym. Co najsmutniejsze wiele osób nie chce podjąć leczenia i żyją ze swoim problem dalej…

 

Prezentowane urządzenia to aparaty słuchowe, są to wyroby medyczne wspomagające słyszenie. Używaj ich zgodnie z instrukcją lub etykietą. 
Podmiotem prezentującym aparaty słuchowe jest Fundacja Oto Słyszę z siedzibą w Częstochowie.