Uszkodzenie i perforacja błony bębenkowej

Uszkodzenie błony bębenkowej

Brzmi bardzo medycznie, ale… Szybka reakcja ma znaczenie, ponieważ błona bębenkowa odgrywa ważną rolę w procesie słyszenia, a jej uszkodzenie zdarza się często. Dotyczy to dzieci i dorosłych. Chętnie podpowiemy, jak rozpoznać stan uszkodzenia błony bębenkowej, jakiemu procesowi regeneracji ulega i w jaki sposób wspomóc ten proces, aby powrócić do pełnego słyszenia.

Jakie objawy, leczenie i czy to zwykłe zapalenie ucha? Każdy myśli, że mnie to nie dotyczy, bo to tylko uchu, a ono pełni ważną funkcję w organizmie człowieka i odbiera sygnały werbalne z zewnątrz. Jeśli zaczyna się dziać coś złego w organizmie to zwykle, zaczyna się od uszkodzenia błony bębenkowej, która może prowadzić do wystąpienia niedosłuchu. Składa się ona z trzech małych kości — młoteczka, kowadełka i strzemiączka. To one odpowiadają za przekazywanie wibracji dźwięków z błony bębenkowej do ucha wewnętrznego, gdzie znajduje się narząd Cortiego odpowiedzialny za przetwarzanie dźwięków na impulsy nerwowe i są przekazywane do mózgu.

Źródłem uszkodzenia błony bębenkowej może być infekcja ucha, ostre zapalenie ucha środkowego, spotykane najczęściej u dzieci. Co powoduje silny ból ucha, wysoką gorączkę, niedosłuch, a także wzrost ciśnienia tętniczego w uchu środkowym. Niestety, które może doprowadzić do pęknięcia błony bębenkowej, o czym świadczyć może wyciek z ucha.  Do perforacji błony bębenkowej może dojść, dzięki urazom mechanicznym, na przykład uderzenie otwartą dłonią w okolicę ucha, używanie patyczków kosmetycznych lub obecność ciała obcego. Ponadto nagłe soki ciśnienia wywołane zjawiskami atmosferycznymi lub lataniem samolotem mogą przyczynić się do silnego bólu i wycieku z ucha z krwią.

Uszkodzenie błony bębenkowej powoduje zakłócenie przewodzenia dźwięków, błona źle przekazuje wibracje, utrata funkcji akustycznych przez błonę, która traci zdolność wypływania i odbierania różnych dźwięków czy częstotliwości. Dodatkowo zaburzenia równowagi wynikające między ciśnieniem ucha zewnętrznego, a środkowego.

Regeneracja błony bębenkowej zależna jest od stopnia uszkodzenia, a więc w przypadku niewielkich pęknięć błony bębenkowej może sama się zagoić, lecz zalecana jest długotrwała obserwacja swojego organizmu. W tej sytuacji organizm może prowadzić do odtworzenia struktury. Może to spowodować obniżenie komfortu i jakości codziennego funkcjonowania w funkcjonowaniu narządu słuchu, wtedy przydatny może być odpowiednio dobrany aparat słuchu. Chętnie pomożemy skontrolować błonę bębenkową i odpowiemy na wszelakie pytania.

 

Prezentowane urządzenia to aparaty słuchowe, są to wyroby medyczne wspomagające słyszenie. Używaj ich zgodnie z instrukcją lub etykietą. Podmiotem prezentującym aparaty słuchowe jest Fundacja Oto Słyszę z siedzibą w Częstochowie.