Zadbaj o dobry słuch

Dobry słuch to komfort i lepsza jakość życia. W końcu słuch jest jednym z podstawowych zmysłów, który pomaga człowiekowi w codziennym funkcjonowaniu. Nie zdając sobie sprawy, czy dobrze, czy źle słyszymy w procesie poznawczym, wykorzystujemy inne zmysły, takie jak wzrok, węch, dotyk oraz smak. Zmysły pozwalają na zdolność odbierania bodźców zewnętrznych płynących do nas ze świata, one nas ostrzegają przed niebezpieczeństwem i sprawiają, że możemy odczuwać przyjemność.

 

Odczuwanie niepewności podczas rozmowy i wycofanie się z życia towarzyskiego może być rzeczywistą przyczyną cierpienia na niedosłuch. Trzeba podjąć chęć poddania się badaniu audiologicznemu u specjalisty, kontaktując się z protetykiem słuchu, bądź laryngologiem. Test audiologiczny to badanie polegające na pomiarze przy przewodnictwie powietrznym lub kostnym ubytku słuchu dla tonów sinusoidalnych o różnych częstotliwościach. Wynik prezentowany jest w postaci audiogramów tzw. krzywych, które prezentują próg słyszenia. Warto udać się do audiologa, kiedy pojawia się uczucie zatkanych uszów lub nawracających stanów zapalnych, problemów z mową oraz brakiem reakcji na dźwięk. W badaniu wykrywany jest ewentualny niedosłuch oraz jego stopień, ponadto ocenia się stan ucha, aby stwierdzić przyczynę ubytku słuchu.

Jeśli chcemy poznać stan naszego słuchu, wystarczy odpowiedzieć sobie na kilka prostych pytań i bacznie obserwować się przez kilka następnych dni, czy nasz słuch jest wystarczająco dobry w odbiorze świata zewnętrznego.

Oto krótki test oceny słuchu:

  1. Czy zdarzyło się, że ktoś stwierdził, że musi coś często powtarzać, aby był zrozumiany?
  2. Czy pojawiły się trudności w zrozumieniu rozmówcy, która stoi obok lub jest zwrócona plecami?
  3. Czy zdarzyły się problemy w skupieniu się w publicznym miejscu, np. praca, szkoła lub restauracja, podczas rozmowy?
  4. Czy odniosło się wrażenie, że osoby z bliskiego otoczenia coraz częściej mamroczą coś lub szepczą pod nosem?
  5. Czy z większym wysiłkiem jest zrozumienie półgłosu lub cichej intonacji rozmówcy tzw. wytężanie słuchu?
  6. Czy zdarzyło się wycofanie i ograniczenie wyjść z domu przez trudności ze zrozumieniem innych?
  7. Czy ktoś zwrócił uwagę na przyciszenie odbiornika radiowego, bądź telewizyjnego?
  8. Czy pojawiają się trudności w rozumieniu rozmowy telefonicznej?
  9. Czy jest problem ze słyszeniem tzw. wysokich tonów, takich jak: śpiew ptaków, muzyka, dziecięcych głosów?
  10. Czy kiedykolwiek pojawiła się trudność z rozpoznaniem, z której strony nadjeżdża samochód?
*  Odpowiedzi na zadane powyżej pytania, powinny brzmieć: tak lub nie. Jeżeli uzyskasz 4 lub więcej odpowiedzi pozytywnych pilnie skontaktuj się z protetykiem słuchu, lub laryngologiem.

Należyta ocena słuchu możliwa jest, dzięki profesjonalnemu badaniu audiologicznemu. Zważywszy na coraz częściej pojawiający się niedosłuch z przyczyn medycznych to laryngolog, powinien zalecić odpowiednie leczenie. Jeśli trzeba będzie zastosować aparat słuchowy, należy udać się do protetyka słuchu, który dobierze odpowiedni aparat słuchowy i udzieli rad, jak ułatwić sobie codzienne funkcjonowanie. Po krótkim czasie adaptacyjnym i odpowiednim przystosowaniu do naszych potrzeb aparatu słuchowego znów będzie można cieszyć się siłą dźwięków.

Prezentowane urządzenia to aparaty słuchowe, są to wyroby medyczne wspomagające słyszenie. Używaj ich zgodnie z instrukcją lub etykietą.
Podmiotem prezentującym aparaty słuchowe jest Fundacja Oto Słyszę z siedzibą w Częstochowie.